امید واقعی به مردم تزریق شود/نشر اکاذیب مانند سم برای بدنه جامعه است
مناطق سیل زده خوزستان روی ریل بازسازی/ ۸۱۱ پرونده کشاورزی برای مساله خسارات در سامانه ثبت شده است/تخلیه آب از مزارع کشاورزی ادامه دارد
محور بستان چذابه بازگشایی شد
فعالیت‌های پژوهشی اولویت برنامه‌های کانون است
پیک امید کتابخانه سیار کانون خوزستان در روستای سید شریف شهرستان باوی
وعده اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای خوزستان محقق شد/ احداث جاده دسترسی به روستای عطیش
توجه به اقتصاد رسانه و دادن مجوز به افراد متخصص روزنامه نگاری؛درخواست مدیر مسئول صبح کارون از معاونت مطبوعاتی
برآورد هزینه لایروبی نیمی از دریاچه سد دز ۱٫۵ میلیارد دلار است
ضرورت توجه به فرهنگ پیش بینی و پیشگیری در استان/خسارت کشاورزان دشت آزادگان و هویزه در اولویت قرار دارد
خروجی سد کرخه تا ۶۵۰ مترمکعب بر ثانیه کاهش یافته است/ ورودی ۱۱٫۵ میلیارد مترمکعب آب به سد کرخه از ابتدای سال آبی
۰:۴۱:۲۶ - یکشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۶
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
به علت نبود زیرساخت های کشاورزی در خوزستان؛
از دپوی محصولات در گرما تا سرازیر شدن اشک کشاورزان خوزستانی
با برداشت تابستانه محصولات در جنوب، بازهم کشاورزان با قصه تکراری نبود سردخانه برای نگهداری و ذخیره سازی محصولات، نبود الگوی کشت که باعث کاشت برخی از محصولات مازاد بر نیاز بازار شده و دلال بازی واسطه ها مواجه می شوند.

به گزارش افق روز، نوسان قیمت محصولات کشاورزی سریال پایان نیافتنی است که هر سال تکرار می شود. این بار در حالی شاهد افزایش یکباره نرخ پیاز هستیم که هنوز ماجرای کاهش شدید قیمت در سال های اخیر از یادمان نرفته است.

طی سه سال اخیر آنقدر پیاز روی دست کشاورزان ماند و خریداری نداشت که دولت برای جبران ضرر و زیان کشاورزان اقدام به خرید تضمینی محصول نمود. به هر حال قصه ارزانی و گرانی محصولات کشاورزی ظاهراً گریبان پیاز را رها نمی‌گند، به طوریکه در شرایط فعلی نرخ پیاز سه برابر قیمت واقعی خود در بازار معامله می شود. بسیاری از کارشناسان معتقدند که تدوین الگوی کشت، شاه کلید بخش کشاورزی است که باید مورد توجه مسئولان امر قرار گیرد.

از سویی دیگر استان خوزستان نیز باوجود آنکه همواره یکی از قطب های اصلی تولید محصولات کشاورزی شناخته می شود اما از نبود محلی برای ذخیره محصولات رنج می برد.

عباس پاپی زاده عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با انتقاد از نبود زیرساخت ها در خوزستان گفت:پیاز که اکنون کیلویی حدود ۵ هزار تومان در تهران فروخته می‌شود را ۲۰ روز پیش کیلویی ۴۰۰ تومان هم از کشاورز دزفولی نمی‌خریدند.

وی ادامه داد: به دلیل فراهم نبودن زیرساخت‌هایی از جمله ایجاد سردخانه نزدیک به مراکز تولید محصولات کشاورزی شاهدیم که محصولی مانند پیاز با قیمت ارزان از کشاورز خریداری و زیر آفتاب ۵۵ درجه دپو می‌شود و بوی تعفن می‌گیرد.

گفتنی است طی دو هفته اخیر هر کیلوگرم پیاز در میادین میوه و تره‌بار به قیمت نهایت ۳۶۰۰ تومان و در مغازه‌های سطح شهر تا کیلویی ۵۰۰۰ تومان به فروش می‌رسد.

چندی پیش نیز هدایت الله خادمی نماینده مردم خوزستان و عضو کمیسیون انرژِی مجلس در همین راستا گفته بود: نبود سردخانه  به تعداد کافی عاملی  است که نمی گذارد کشاورز  محصول  را در زمان مقرر در انبارها نگهداری کند؛بنابراین  زمانی که کشاورز زمان کافی برای نگهداری بهینه و بسته بندی مناسب محصول  را دراختیار ندارد،بدیهی است که دلالان با ورود دراین  عرصه محصول را با نرخ پایین خریداری می کنند.

عضوکمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه مدیریت کشاورزی تقریبا سنتی است، یادآورشد: صنعت کشاورزی ما بطور کامل تجاری و جهانی نیست؛بنابراین باید به سمت مکانیزه شدن صنعت کشاورزی در این عرصه  حرکت کنیم.

هرساله در زمان برداشت محصولات کشاورزی بخشی از این محصولات از بین رفته و یا خوراک دام‌ها می شود در حالی که اگر زیرساخت های مورد نیاز مانند سردخانه و کارخانه های فرآوری در محل برداشت محصولات وجود داشته باشد، این محصولات قابلیت نگهداری طولانی مدت را پیدا می کنند.

اما با برداشت تابستانه محصولات در جنوب، بازهم کشاورزان با قصه تکراری نبود سردخانه برای نگهداری و ذخیره سازی محصولات، نبود الگوی کشت که باعث کاشت برخی از محصولات مازاد بر نیاز بازار شده و دلال بازی واسطه ها مواجه می شوند.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب