۲۳:۳۴:۵۵ - دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان
شهدا عارفان بزرگ دوران معاصر هستند
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان گفت: با نگاهی به شکل زندگی و حیات شهدا، پی خواهیم برد که هرکدام از شهدا خود یک عارف بسیار بزرگی هستند و شاید به این دلیل خیلی از عرفا در سایه‌سار اسم بلند شهدا دیگر اسم و رسمی ندارند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی افق روز، محمد جوروند شامگاه دوشنبه(۲۴ اردیبهشت‌ماه) در آئین یادمان شهدای مدافع حرم پنجمین جشنواره سراسری شوشتر با اشاره به این‌که به موضوع شهید و شهدات از منظره‌های مختلفی در انقلاب اسلامی پرداخته شده است، اظهار داشت: در این‌خصوص از مقوله حکمی، اندیشه‌ای و عقلایی نیز به مفهوم شهید و شهدات باید پرداخته شود.

وی ادامه داد: این نوع مفهوم، عقلایی است که در ابتدای شکوفایی اسلام، معنایی جهان‌گیر و جهان شمول پیدا کرد اما بعدها می‌توان گفت که جهان آدمی و انسانیت از این مفهوم بزرگ و متعالی محروم ماند تا اینکه در دوران شکوفایی انقلاب اسلامی، معنایی حقیقی خود را پیدا کرد.

 

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان با بیان این‌که برخی از فلاسفه‌ی دوران معاصر نظیر مرحوم سید احمد فردید، معتقد بود که هر وصیت‌نامه شهید یک مکتب بزرگ عرفانی است، افزود: به این وصیت‌نامه‌ها کمتر پرداخته شده است؛ در تاریخ اسلام از مکاتب و شخصیت‌های عرفانی متعدد برخوردار هستیم.

جوروند با طرح این پرسش که چگونه می‌شود در دوره انقلاب اسلامی ایران، وصیت‌نامه‌های شهدا را به عنوان مکتب عرفانی تلقی نکنیم؟ گفت: با نگاهی به شکل زندگی و حیات شهدا، پی خواهیم برد که هرکدام از شهدا خود یک عارف بسیار بزرگی هستند و شاید به این دلیل خیلی از عرفا در سایه‌سار اسم بلند شهدا دیگر اسم و رسمی ندارند.

وی بیان کرد: آئین یادمان شهدای مدافع حرم پنجمین جشنواره سراسری شوشتر در تداوم و معرفی شهدا به ویژه شهدای مدافع حرم است که به یقین در نزد خداوند متعال از عزت و شکوه برخوردار هستند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان با اشاره به این‌که سال نخست کنگره شعر نخل و کارون با نگاهی به زندگی و دلاوری شهدای حرم امروز برگزار شده است، افزود: بنا است که در سال‌های آینده با گستردگی بیشتری این برنامه برگزار شود.

جوروند به حمایت‌های قابل توجه فرماندار شوشتر از کنگره شعر نخل و کارون اشاره کرد و اظهار داشت: فرماندار شهرستان مشوق بسیار خوبی برای ما شد که امید است با همکاری گسترده‌تر بتوان این کنگره را در سطح بین‌المللی برگزار کرد.

لازم به ذکر است که آئین یادمان شهدای مدافع حرم پنجمین جشنواره سراسری شوشتر با حضور جمعی از مسئولان استانی و محلی و فرماندهان نیروهای مسلح همراه با تقدیر و تشکر از شاعران برتر برگزار گردید.

در پایان این مراسم از دو خانواده شهید مدافع حرم و یک رزمند مدافع حرم به نام‌های شهید مدافع حرم سردار هادی کجباف، شهید مدافع حرم سردار مجید مختاربند و سرهنگ ظهراب زاده به نمایندگی از رزمندگان مدافع حرم تجلیل و تقدیر شد.

همچنین از خانم پروا ربیع زاده از شوشتر، آقایان بعاج از شادگان و اصغر رضایی گماری از گتوند نیز به ترتیب به عنوان برگزیدگان بخش‌های شاعر بخش ترانه، عرب زبان و شاعر معرفی شدند.

محمدرضا ملکیان از اصفهان، فرهنگ دشتی از آبادان و سعید بخشنده از رامشیر و کوروش شباب از شوشتر به صورت مشترک به عنوان نفرات اول تا سوم در بخش دفاع مقدس و مدافعان حرم مورد تجلیل و تقدیر قرار گرفتند.

نفرات نخست تا سوم بخش آزاد را خانم فاطمه بیاتی از شهرکرد، فرحناز متعالی از کرمانشاه و روح الله چراغ زاده از لرستان کسب کردند.

 

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب