۸:۰۰:۳۰ - چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان
شاهنامه پژوهی تعصب نیست/پاسداشت ادبیات فارسی با برگزاری جشنواره‌های شاهنامه خوانی
معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان گفت : هدف از برگزاری چنین جشنواره‌هایی پاسداشت زبان و ادبیات فارسی و هنر اصیل شاهنامه خوانی، نقالی و معرفی آن به نسل جوان منطبق با فرهنگ اسلامی است.

به گزارش خبرگار پایگاه خبری تحلیلی افق روز، مرتضی جمشیدی شامگاه سه شنبه(۲۵ اردیبهشت) در جشنواره نقالی شاهنامه خوانی در آغاجاری بیان کرد: هدف از برگزاری چنین جشنواره‌هایی پاسداشت زبان و ادبیات فارسی و هنر اصیل شاهنامه خوانی، نقالی و معرفی آن به نسل جوان منطبق با فرهنگ اسلامی است.

وی نفوذ شاهنامه بر ادبیات جهان را بسیار بالا برشمرد و گفت: شاعران بزرگی نظیر گوته و ویکتور هوگو از فردوسی به نیکی یاد کرده‌اند.

معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان بیان کرد: شاهنامه بزرگ‌ترین کتاب به زبان فارسی بوده که در همه جهان مورد توجه قرار گرفته و به اغلب زبان‌های زنده دنیا ترجمه شده است.

جمشیدی افزود: بزرگان زیادی در عرصه فرهنگ و هندر استان خوزستان در زمینه شاهنامه خوانی و نقالب می درخشند که باید قدرشان را بدانیم چراکه ادبیات کهن ما را زنده نگه داشته اند.

وی اظهار داشت: اگر شهرستان آغاجاری ظرفیت داشته باشد در سال های آینده جشنواره را از حالت استانی به منطقه ای تبدیل خواهد کرد.

 

حکیم ابوالقاسم فردوسی، فرهنگ ایرانی را به فرهنگ اسلامی پیوند داد

همچنین در این جشنواره محمود عیدانی با اشاره به این‌که درخصوص شاهنامه‌، گفتمان‌های بسیاری اعم از مخالف و موافق دارد، اظهار داشت: هرشخص باتوجه به تفسیر و مطالعه خود برداشت و پیشنهاد دارد.

وی با اشاره به مباحث بااهمیت موجود در شاهنامه حکیم ابوالقاسم فردوسی ادامه داد: ایشان فرهنگ ایرانی را به فرهنگ اسلامی را پیوند داد و خرد و اندیشه را در دوران حیات خود و حکومت‌های غیرایرانی متولی امر بودند فرهنگ‌سازی کرد.

فرماندار شهرستان آغاجاری افزود: حکیم ابوالقاسم فردوسی پهلوانی ایرانی را زنده کرد و در ادامه علاوه بر شعر فارسی، مسائل سیاسی، اخلاقی و اجتماعی را در شاهنامه بیان کرد که از نکات بسیار مهم در شاهنامه است.

عیدانی با ابراز خرسندی از برگزاری نخستین جشنواره نقالی شاهنامه خوانی و گرامیداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی در شهرستان آغاجاری، گفت: از تمامی دست‌اندرکاران و کسانی که ما را در اجرای این برنامه کمک کردند تقدیر و تشکر می‌کنیم.

تقدیر از ۵۵ شاهنامه خوان و نقال خوزستانی

در ادامه جشنواره احمد عبدالهی در این خصوص بیان کرد: فراخوان این جشنواره اواخر فرودین منتشر شد که پس از آن در مدت کوتاهی ۵۵ اثر از ۹ شهرستان خوزستان به دبیرخانه رسیدند.

وی گفت: باتوجه به این‌که نخستین دوره برگزاری این جشنواره است که با کاستی‌هیی همراه بود که در دوره های بعدی تلاش می کنیم که این نواقص برطرف گردد.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آغاجاری هدف ار برگزاری این جشنواره را کسف استعدادها و ظرفیت‌های استانی در زمینه نقالی و شاهنامه خوانی، تشویق علاقه‌مندان به شاهنامه به شاهنامه و بازشناخت اندیشه های حکیم ابوالقاسم فردوسی، تجلیل از پیشکسوتان و تلاشگران این عرصه، گسترش بیش از پیش فرهنگ پهلوانی و قهرمانی با روایت های داستان های غرورآفرین فردوسی دانست.

عبدالهی بیان کرد: رهبرمعظم انقلاب نگاه ویژه ای به شاهنامه دارند که می ‌توانیم براساس دیدگاه ایشان جوانان و نوجوانان را به شاهنامه نزدیک کنیم و شاهنامه خوانان خوبی را با این اهداف داشته باشیم.

لازم به ذکر است که در پایان این برنامه از همه شاهنامه خوانان و نقالان تقدیر و تشکر کرد.

انتهای پیام/

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب