۵:۵۴:۵۱ - سه شنبه ۶ شهریور ۱۳۹۷
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
چهار خانه بهداشتی در اهواز آماده بهره برداری است
رییس مرکز بهداشت غرب اهواز گفت: ۱۵ مرکز جامع سلامت در سطح بهداشت غرب وجود دارد و در هفته دولت چهار مرکز ابوبقال، جسامیه، گبیر و نبی اکرم با ۱۰۰ درصد تجهیز در ملاشیه، کوی سیاحی رونمایی می شوند.

مهرداد شریفی بامداد سه شنبه در حاشیه نمایشگاه هفته دولت  اظهار داشت: پیش تر خانه بهداشت صفحه ۲ و عین ۲ و به زودی نیز خانه بهداشت گبیر ۲ با جمعیت تحت پوشش هفت هزار نفری راه اندازی می شود که گام موثری در حوزه سلامت است.
وی افزود: بهداشت، در بحث سلامت تنها تامین کننده بوده و اگر همه ساختارها را در بخش بهداشت و درمان در اختیار داشته باشیم، در بحث سلامت می توانیم بین ۲۰ تا ۲۵ درصد نقش داشته باشیم و ۷۵ درصد آن را در قالب همکاری بین بخشی انجام دهیم.
رییس مرکز بهداشت غرب اهواز یادآور شد: اگر پیوست سلامت در بین ارگان های مختلف نهادینه شود، سلامتی را می توانیم به صورت کامل و جامع به تک تک شهروندان برسانیم.
وی طرح تحول سلامت را یکی از اقدامات بسیار مهم دولت تدبیر و امید در حوزه درمان خواند و گفت: امروز در محدوده جغرافیایی مرکز بهداشت غرب اهواز با حدود ۶۰۰ هزار نفر جمعیت، توانسته ایم ۱۰۰ درصد جمعیت روستایی و شهری را در راستای تامین، حفظ و ارتقای سلامتی و دسترسی به خدمات بهداشتی در کوتاه ترین زمان ممکن، تحت پوشش قرار دهیم.

استقرار مراقب سلامت در مراکز بهداشتی غرب اهواز
شریفی تصریح کرد: امروز به ازای هر ۲ هزار و ۵۰۰ نفر در مناطق برخوردار و کم برخوردار، یک مراقب سلامت داریم که همه خدمات بهداشتی درمانی و مراقبت ها توسط وی در حال انجام است.
وی با اشاره به وجود کارشناس سلامت روان در سطح مراکز بهداشتی درمانی بیان کرد: پیشتر افراد به ناچار به روانپزشک مراجعه می کردند و هزینه های زیادی را از بعد زمانی و دسترسی متحمل می شدند ولی امروز برای نخستین بار در هر یک از مراکز جامع سلامت خوزستان، یک روانشناس در حال ارائه خدمات است.
رییس مرکز بهداشت غرب اهواز همچنین به وجود کارشناس تغذیه در مراکز بهداشت غرب اهواز اشاره کرد و گفت: در حال حاضر یکی از چالش های حوزه سلامت، بیماری هایی مانند دیابت، فشار خون و بیماری های قلبی و عروقی است و امروز برای نخستین بار در طرح تحول سلامت، کارشناس تغذیه در مراکز بهداشت به شناسایی عادات و باورهای غلط غذایی و آموزش نحوه درست آن اقدام می کند.

آموزش دانش آموزان و سرایداران مدارس
شریفی با اشاره به جمعیت حدود ۱۲۶ هزار و ۶۰۰ دانش آموز اهوازی تحت پوشش این مرکز یادآور شد: درسال تحصیلی گذشته بیش از۶۰۰ بازدید از بوفه های مدارس در محدوده بهداشت غرب اهواز داشته ایم و در همین راستا همه مدیران در تمام مقاطع تحصیلی و سرایداران آموزش دیده اند.
وی ادامه داد: بوفه های مدارس، آب آشامیدنی، وضعیت فیزیکی مدارس و سرویس های بهداشتی به طور مرتب توسط بازرسان این مرکز بازرسی می شود.
رییس مرکز بهداشت غرب اهواز عنوان کرد: تمام مراکز بهداشتی مرکز غرب اهواز، نیروی انسانی متشکل از کارشناس مبارزه با بیماری ها، کارشناس مراقبت خانواده، کارشناس مامایی، بهداشت محیط، بهداشت حرفه ای و ماما و پزشک داشته و تمام خدمات درمانی برای همه سنین و تمام جنسیت ها ارائه می شود.

فعالیت ۵۰ پایگاه بهداشتی در غرب اهواز
شریفی از فعالیت حدود ۵۰ پایگاه سلامت در غرب اهواز خبر داد و گفت: این پایگاه ها در مناطق کمتر برخوردار فعال بوده و حدود ۱۰ واحد دندانپزشکی با ۱۱ خدمت تخصصی رایگان در آن ها فعالیت می کنند.
وی ادامه داد:در طرح تحول سلامت حدود ۷۳ هزار دانش آموز در راستای پیشگیری از بیماری های دهان و دندان فلوراید تراپی شدند و برای نخستین بار در تمام مراکز شهری و روستایی واحدهای نمونه گیری و آزمایشگاهی دایر شد که باعث ذخیره وقت و هزینه روستاییان شد.
رییس مرکز بهداشت غرب اهواز یادآور شد:حدود ۱۰۰ هزار جمعیت روستایی در حوزه بهداشت غرب هست که ۲۲ تیم سلامت برای آن ها تشکیل دادیم و ۲۲ پزشک، کارشناس مامایی، کارشناس بهداشت خانواده، کارشناس بیماری ها در حال خدمات رسانی به آن ها هستند.
وی افزود: حدود ۴۳۶ قلم دارو شامل قرص آهن، قطره ویتامینه و مولتی ویتامین در مراکز بهداشتی درمانی روستایی بهداشت غرب وجود دارد که با قیمت پایین یا تخفیف در اختیار بیماران قرار می گرد.
شریفی با اشاره به وجود حدود هفت هزار محل مواد غذایی روستایی و شهری در غرب اهواز گفت: در حوزه بهداشت محیط نظارت بر اماکن تهیه و توزیع مواد غذایی به طور مرتب صورت می گیرد و با متخلفان نیز به شدت برخورد می شود.

کم تحرکی ۸۰ درصد خوزستانی ها
رییس مرکز بهداشت غرب اهواز تصریح کرد: حدود ۸۰ درصد مردم استان تحرک لازم را ندارند؛ چاقی عمده مشکل استان بوده که باعث ابتلا به فشار و چربی خون، قند خون، سرطان و بیماری های قلبی و عروقی می شود.
وی ادامه داد:سرانه نوشابه در کشور ۱۰ لیتر و در خوزستان ۴۲ لیتر است و سرانه شیر و لبنیات در دنیا ۳۰۰ لیتر و در خوزستان کمتر از ۹۰ لیتر و سرانه مصرف میوه و سبزیجات در خوزستان زیر ۳۰ کیلوگرم و در جهان بالای ۱۳۰ کیلوگرم است و این موضوع نشان می دهد که خوزستانی ها در معرض بیماری پوکی استخوان قرار دارند.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب