۹:۰۰:۴۷ - سه شنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۷
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
سازمان آب و برق خوزستان متولی مقابله با سیلاب است/ظرفیت کرخه و دز در حال پر شدن
مدیرکل مدیریت بحران خوزستان با بیان این‌که از اکنون متولی سیلاب سازمان  آب و برق خوزستان است، گفت: موسسه نصر برای سیلاب آبنده امکانات خود را در شهرستان حمیدیه قرار دهد و شرکت متن و سازمان آب و برق  نیز شهرستان‌های دشت آرادگان و هویزه را پوشش دهند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی افق روز، کیامرث حاجی‌زاده در جلسه‌ای به منظور بررسی، هماهنگی و ایجاد تمهیدات لازم باتوجه به پیش‌بینی بارندگی در حوزه آبریز رودخانه کرخه و افزایش دبی رودخانه سد دز اظهار داشت: در مدیریت بحران پیش‌بینی و پیشگیری یکی از مقوله های اصلی محسوب می شود.

وی یادآور شد: در دوران آغاز تصدی مدیریت بحران خوزستان یک ساختار رها شده  همراه با کارکنانی بی‌انگیزه بود که ساختار کارگروه‌ها در آن وجود نداشت و تنها هنگام وقوع بحران‌ها جلساتی در آن تشکیل می‌شد.

مدیرکل مدیریت بحران خوزستان ادامه داد: از دوران تصدی کارگروه‌های تخصصی به موقع تشکیل می شوند و کمیته علمی، پژوهشی و فنی فعال شده تا وظایف دستگاه‌های متولی مشخص شود.

حاجی‌زاده با اشاره به این‌که ساختار مدیریت بحران در ۱۴ کارگروه خلاصه می شود، بیان کرد: یکی از کارگروه‌های مهم کارگروه مقابله با سیلاب است که در رأس آن وزیر نیرو قرار دارد، وزیر نیرو باید به سازمان مدیریت بحران کشور و شورای عالی مدیریت بحران کشور پاسخگو باشد و در استان‌ها نیز مدیرعامل سازمان آب و برق رییس  کارگروه مقابله با سیلاب است که باید در مقابل مسائل پاسخگو باشد.

وی گفت: شرح وظایف دستگاه‌ها در کارگروه‌ها مشخص شده است و رئیس هر کارگروه نیز باید پیگیر مسایل آن کارگروه باشد. هیچ جای قانونی ذکر نشده که ایجاد سیل بند وظیفه فرماندار، بخشدار یا مدیر کل مدیریت بحران است.

مدیرکل مدیریت بحران خوزستان ادامه داد: رئیس ستاد مدیریت بحران و مدیر کل مدیریت بحران وظیفه اخطار، هشدار و نظارت را برعهده دارد.

حاجی زاده با اشاره به این‌که عدم لایروبی رودخانه‌ها در بیش از ۵۰ دهه گذشته کاری نیست که اکنون به تنهایی توسط آب و برق قابل انجام باشد، افزود: سد دز یک تک سد در دو حوضه آبریز بزرگ مثل لرستان و بخشی از خوزستان است و وقتی ۳۰ درصد دز رسوب است، یک تک سد نمی‌تواند این همه سیلاب را رد کند برای همین همه امکانات را پای کار آوردیم و منتظر دستگاه‌ها نمانده‌ایم.

وی با تأکید براینکه مردم بیشتراز مسئولان پای کار بودند، اظهار داشت: اگر مردم حضور نداشتند ممکن بود با یک مشکل شویم و یک بحران جدید و شاید یک فاجعه به ویژه در حوزه دشت آزادگان بزرگ مثل حمدیه هویزه و سوسنگر و رفیع شاهد باشیم.

مدیرکل مدیریت بحران خوزستان با اشاره به هشدار و اخطاریه‌های ارسال شده به فرماندارن شهرستان‌ها خاطرنشان کرد: این هشدارها باید تا آخرین سطح که دهیار است ارجاع داده شود. دهیارها با سلسله مراتب اداری آشنا نیستند و  هنوز با الفبای مدیریت بحران آشنایی ندارند دهیارها باید آموزش داده شوند.

حاجی زاده ادامه داد: دهیارها باید سیل بندها را بررسی کنند و آموزشه دیده باشند و دنبال ارزش افزوده باشند، هنگامی که می‌گوییم چرا کاری نکرده‌اید می‌گویند ارزش افزوده نداریم.

وی با اشاره به این‌که شوراهای شهر اگر دلسوز مردم هستند باید کمک کنند، گفت: بخشی از مسائل ما بحث مال و اموال و جان انسان‌ها است که باید حفاظت شود. چند نفر از فرمانداران پهنه‌های خطر را بازدید کردند و کدام دهیار پهنه خطر ارائه داده است.

مدیرکل مدیریت بحران خوزستان یادآور شد: اولین اخطاریه‌ها از شهریورماه ارسال شده و حدود ۵۰ روز پیش اولین کارگروه مقابله با سیلاب را تشکیل داده‌ایم. پنج درصد اعتبارات تملک‌داری و عمرانی مربوط به مدیریت بحران است و در مجلس نیز این قانون تمدید شد.

حاجی زاده با اشاره به باران شدید از تاریخ ۲۴ بهمن ماه تا سوم اسفندماه، گفت: در این دو حوضه ابلاغ و اطلاعیه هم صادر شده و آماده باش نیز لغو نشده است. ظرفیت کرخه و دز در حال پر شدن است و برای مدیریت سیلاب باید با برنامه آب را رهاسازی کرد و غیر از این راه دیگری وجود ندارد.

وی با بیان این‌که از اکنون متولی سیلاب سازمان  آب و برق خوزستان است، گفت: موسسه نصر برای سیلاب آبنده امکانات خود را در شهرستان حمیدیه قرار دهد و شرکت متن و سازمان آب و برق  نیز شهرستان‌های دشت آرادگان و هویزه را پوشش دهند در این مدت باقیمانده می‌شود برخی نقاط را تقویت کرد.

مدیرکل مدیریت بحران خوزستان عنوان کرد: لایروبی ورودی به تالاب باید پیمانکار کار آن را شروع کند و اگر سیل بند اعمی نمی‌شکست به راحتی آب به شهر رفیع وارد می‌شد.

انتهای پیام/

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب