20:38:04 - دوشنبه 2 ژانویه 2017
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی اهواز ؛
ضعف در  بازاریابی یکی از دلایل کاهش صادرات به روسیه است
زیرساختهای مناسب و دو مرز هوایی در استان تابحال نتوانسته برای استان و برای صادرات به روسیه مثمر ثمر باشد.

به گزارش افق روز شهلا عموری رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی اهواز با اشاره به کاهش صادرات به روسیه اظهار داشت: در سال ۹۱ که اوج صادرات بود حدود ۵۰۰ میلیون دلار صادرات داشتیم اما در سال ۹۴ آمار صادرات کاهش یافت و به ۱۷۳ میلیون دلار رسید.

وی با اشاره به ظرفیت محصولات کشاورزی برای صادرات، افزود: باوجود نزدیکی با روسیه و کانالهای ارتباطی مشترک اما مشکلاتی برای صادرات وجود دارد. ارزش گذاری بالای کالاهای ایرانی در گمرک روسیه یکی از این مشکلات است.

عموری با بیان اینکه دارا بودن محصولات کشاورزی در فصل زمستان از مزیت های استان خوزستان برای صادرات به کشور روسیه است، تصریح کرد: زیرساختهای مناسب و دو مرز هوایی در استان تابحال نتوانسته برای استان و برای صادرات به روسیه مثمر ثمر باشد.
وی از دیگر مشکلات موجود در صادرات به کشور روسیه را ضعف در شناسایی بازار و بازاریابی در روسیه و استانداردهای بهداشتی مشترک دانست.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی اهواز، مشکلات مربوط به اخذ روادید، تقاضای مصرف کنندگان روسی به کالاهای اروپایی، عدم اعتماد بین تجار دو کشور و نبود سازوکار مناسب و کنترل کیفیت محصولات کشاورزی و نبود واحد بسته بندی مناسب در استان را از دیگر مشکلات صادرات به کشور روسیه دانست.

عموری با بیان اینکه عمده کشورهای وارد کننده به روسیه شامل هلند، چین، آلمان، ایتالیا و ترکیه هستند، گفت: کشورهای عمده هدف صادرات روسیه نیز شامل چین، آلمان، آمریکا، بلاروس و ایتالیا است.
وی ادامه داد: عمده اقلام صادراتی کشور ما به روسیه شامل پسته، سیمان، کشمش، میوه، رب گوجه فرنگی و خرما بوده است و اگر تا کنون کشور ما نتوانسته آمار صادراتی بالا در کشور روسیه داشته باشد امیدواریم با کمک هایی که به استان می شود این صادرات افزایش یابد.
عموری تصریح کرد: با حذف تعرفه محصولات کشاورزی و غذایی و حذف روادید برای فعالان اقتصادی می توان شاهد توسعه صادرات به کشور روسیه باشیم.

 

ایسنا

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب