۹:۴۳:۱۰ - دوشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۵
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
 جواد لاريجاني: متن نهايي برجام دچار اشکالات اساسي است
 معاون بين الملل قوه قضاييه گفت:دوران رياست جمهوري اوباما با يک توافق هسته اي با ايران به پايان رسيد که از نظر آنها محملي جديد براي دشمني هاي آينده بود؛متن نهايي برجام دچار اشکالات اساسي است که به دشمن اجازه سوء استفاده داده است.

محمدجواد لاريجاني با حضور در برنامه گفتگو ويژه خبري يکشنبه شب شبکه دو سيما با تبريک سالروز پيروزي انقلاب اسلامي با اشاره به اينکه اين انقلاب حادثه بسيار بزرگي بود، افزود: اين حادثه دو جريان بزرگ اجتماعي را کليد زد يکي تجربه مدني ملت ما و بناي نظام جامع مدني و سياسي بر اساس فکر اسلامي و مکتب اهل بيت (ع) بود که هم جهات دموکراسي و هم جهات مدرن حکومت را دارد و ديگري، نهضت بيداري اسلامي است. اين ۲ جريان اجتماعي کليد خورده با انقلاب ما بالندگي و در شرايط مختلف تعامل دارند و اين موضوع مهم و مبارک براي همه جهان اسلام است. لاريجاني با اشاره به اينکه سلطه وسيع آمريکا بر منابع غني انرژي در منطقه و نقاط راهبردي از جمله منافع نامشروع آمريکا در منطقه بود، گفت: انقلاب اسلامي براي آمريکا ضرر بسيار سنگين بود و سلطه غرب را که نماد آن در آمريکا بود در منطقه کاملاً به چالش کشيد.

دبير ستاد حقوق بشر قوه قضائيه افزود: آنها مي خواستند ايده نظام اسلامي گسترش نيابد و مي خواستند آن را در منطقه خفه کنند اما موفق نشدند.
لاريجاني با اشاره به روند تاريخي رياست جمهوري آمريکا در دوران پس از انقلاب اسلامي گفت: اوباما بسيار خطرناک تر از بوش پسر بود زيرا انسان زرنگي بود و ادبيات فرهيخته اي به کار مي بُرد اما حجم دشمني اش عليه ايران به مراتب شديدتر و خطرناک تر و توطئه هايش وسيع تر بود .دوران اوباما به ظاهر با يک توافق هسته اي با ايران تمام شد اما اين توافق در نظر آنها محمل جديدي براي دشمني هاي آينده آن ها و به کارگيري فشارها عليه ايران بود.
معاون بين الملل قوه قضاييه گفت: روساي جمهوري مختلف آمريکا درباره ايران دو هدف خاص داشتند يکي اينکه با تغيير رژيم و حکومت، تجربه داخل ايران شکسته و ناموفق شود و دوم، نگراني آن ها از نهضت بيداري اسلامي است که مي خواهند آن را کنترل کنند و با اين ۲ شاخص ماهيت حکومت هاي آمريکا مشخص مي شود.

روساي جمهور آمريکا محصول دو حزب دموکرات و جمهوري خواه هستند
لاريجاني با بيان اينکه معمولا روساي جمهور آمريکا محصول دو حزب دموکرات و جمهوري خواه هستند، افزود: ترامپ محصول حزب جمهوري خواه نيست بلکه داراي ويژگي هاي شخصي است که توسط يک قبليه سياسي که در دامن جمهوري خواه ها بزرگ اما جدا شده بودند کشف و به سرعت شکار شد.
وي با اشاره به اينکه ترکيب فعلي، کاملا جديد و در تاريخ سياسي آمريکا کم سابقه است، گفت: آينده اين ترکيب، مستقر نخواهد بود.
دبير ستاد حقوق بشر افزود: ترامپ را به عنوان محصول جديد جمهوري خواهان نمي دانيم. اين شخص داراي يک سري ويژگي هاي شخصيتي است که به سرعت توسط يک اليت سياسي که در داخل جمهوري خواهان بزرگ و سپس از آن ها جدا شده بودند کشف و به سرعت شکار شد؛ اين جريان مرکب خوبي پيدا کرده بود که سوارش شود بهترين استفاده را از آن بکند و اين موضوع در تاريخ سياسي آمريکا کم سابقه است.اگر فرد از احزاب برآمده باشد استقرار دارد ولي اگر به کار گرفته شده باشد اولين نتيجه اش عدم ثبات و استقرار سياسي است که در اين دوره از حمکراني آمريکا کاملا مشهود است.دريدگي، علاقه بي نهايت به ثروت و دلال مسلکي از ويژگي هاي شخصيتي اوست .
محمد جواد لاريجاني در ادامه برنامه با اشاره به حرکات ترامپ در مسائل مختلف گفت: نيوکان ها معتقدند رهبري آمريکا در دنيا بسيار ضروري است و بايد بدون فوت فرصت اقدامات لازم را انجام دهند.
دبير ستاد حقوق بشر قوه قضائيه با اشاره به اينکه، تمام ذهن آنها رهبري و فتح دنيا است اظهار داشت: آنها رقباي بين المللي را مانع خود مي دانند و لذا رقيب خود را چين و روسيه مي بينند. چين و روسيه رقباي تمدني آمريکا نيستند ، يکي از آنها رقيب اقتصادي و ديگري نيز رقيب سياسي- اقتصادي است.

دولت ترامپ هرگز با چين و روسيه جنگ نخواهد کرد
معاون بين الملل قوه قضاييه با بيان اينکه، به کارگيري تروريسم و ايران هراسي براي دوشيدن منطقه است اما آنها بايد بدانند که دماغ سوخته هستند، افزود: دولت ترامپ هرگز با چين و روسيه وارد جنگ نخواهد شد.

داعش اسلام صهيونيستي است
لاريجاني با اشاره به اينکه، مسير مذاکرات دوباره برجام توسط دولت اوباما براي ترامپ فراهم شده است ادامه داد: داعش اسلام صهيونيستي است و عين آن در داخل مسيحيت اتفاق افتاده است.
وي با اشاره به اينکه، سد تمدني براي آنها در حال ظهور است که نام آن اسلام است افزود: در مبارزه با اسلام و ايران آنها تصور مي کنند خيلي سريع و قاطع بايد عمل کنند البته جنگ نظامي را در زمان قبل امتحان کردند و به نظر بنده خيلي دور و ور اين مسئله نيستند چون مي دانند جنگ نظامي با ايران برايشان بسيار پر هزينه است و به احتمال زياد ايران از اين جنگ موفق و قدرتمند تر بيرون مي آيد.
معاون بين الملل قوه قضاييه با اشاره به مذاکره تلفني ترامپ و سلطان عربستان راجع به يمن افزود : عربستان به يمن گفت که خودت بايد بيايي وگرنه کار تمام است.
وي با اشاره به اينکه، نيوکان ها نژاد پرست هستند البته نه به معناي اروپايي گفت: اروپايي ها نژاد پرست بيولوژيک هستند و معتقد هستند آريا نژاد برتر است. عقبه حرکات ترامپ حزب جمهوري خواه نبوده و عقبه آنها مجموعه صهيونيستي است.
محمد جواد لاريجاني اضافه کرد: ترامپ برجام را پاره نمي کند زيرا از آن بهتر چيزي نمي خواهد او برجام را به کار گرفت و از حرفهايش مبني بر پاره کردن برجام عدول کرد البته از اول هم نمي خواست برجام را پاره کند. آمريکا از طريق برجام کاملاً تحرکات اتمي کشورمان را تحت نظر دارد و تحريم ها را هم عليه ايران ادامه مي دهد.

براساس توافق ما مي توانيم فقط ۳۰۰ کيلوگرم اورانيوم ذخيره کنيم
دبير ستاد حقوق بشر قوه قضائيه با بيان اينکه برجام نقاط ضعف بسيار اساسي دارد، گفت: آمريکايي ها مي توانند از آن سوء استفاده کنند و در پي نابود کردن کامل توانمندي هاي هسته اي ما باشند.براساس توافق ما مي توانيم فقط ۳۰۰ کيلوگرم اورانيوم ذخيره کنيم. آنها نيروگاه اراک را نابود کردند و به تصور خود، زمان رسيدن ايران به بمب اتم را به ۲ سال افزايش دادند.
لاريجاني با بيان اينکه نبايد اين موارد را قبول مي کرديم، افزود: آن ها سعي مي کنند باب مذاکره مجدد را بر روي بندهاي مختلف برجام باز کنند و اوباما در برخي موارد از جمله ذخاير اورانيوم و فروش آب سنگين مازاد اين راه را باز کرد. آنها نمي خواستند کاملاً سازمان تحريم ها را از بين ببرند و برداشتن تحريم ها صوري است.
اشتباه راهبردي ديپلمات هاي ما اين بود که آنها گفتند تحريم هاي جديد آمريکا با روح برجام مخالف است
وي ادامه داد: اشتباه راهبردي ديپلمات هاي ما اين بود که آنها گفتند تحريم هاي جديد آمريکا با روح برجام مخالف است در حالي که برجام روح ندارد بلکه ما بايد به اصل و لفظ آن توجه کنيم و اين تحريم هاي جديد با اصل برجام منافات دارد.
معاون بين الملل قوه قضاييه با بيان اينکه اقدامات فعلي ترامپ از گذشته منقطع نيست،افزود: با اين تحريم ها مي خواهند راه را براي مذاکره و تحريم هاي دوباره باز کنند و اين راه را تيم قبلي باز کرد و حتي ليست تحريم هاي جديد از قبل تهيه شده بود.

بنده از روح برجام متنفر هستم زيرا اصلا روح ندارد
وي با اشاره به اينکه، بنده از روح برجام خيلي متنفر هستم زيرا اصلا روح ندارد اظهار داشت: روح آن شيطاني است .
دبير ستاد حقوق بشر قوه قضائيه با اشاره به اينکه، راه براي تيم جديد آمريکا باز شده است عنوان کرد: اين راه را روساي قبلي آمريکا باز کرده اند حتي ليست هاي جديد تحريم کاملا مشخص است که از قبل نوشته شده است. تئوري آمريکا بر اين است که آنقدر به ما فشار بياورد که ايران نبرد تا با ادامه دادن کار صنعت اتمي کشور به تدريج مضمحل شود.
وي با اشاره به اينکه، بنده طرفدار اين مسئله هستم که نطنز آرام آرام کار نکند گفت: به اين خاطر که اگر نطنز شروع به کار کردن کند بعد از چند مدت تمام سانتريفوژ هايي که دارم از بين مي رود و لذا جايگزين هم نداريم پس ما به آدم منقل تبديل شده ايم، کيک زرد را غني مي کنيم و مي فرستيم خارج و در نهايت سانتريفوژ ما از رده خارج مي شود.
معاون بين الملل قوه قضاييه با اشاره به اينکه، تعداد کمي از سياستمداران متن برجام را خوانده اند ادامه داد: دولت عزيز ما با نيت خوب در رابطه با برجام عمل کرده است.
لاريجاني هر تحريم را تجاوز به حقوق ملت ارزيابي کرد و گفت: متن نهايي برجام دچار اشکالات اساسي است.

مذاکره دوباره در رابطه با ماهيت برجام سم مهلک است
لاريجاني با اشاره به اينکه، مذاکره دوباره در رابطه با ماهيت برجام سم مهلک است خاطرنشان کرد: متن نهايي برجام دچار اشکالات اساسي است که به دشمن اجازه سو استفاده داده است. ما دشمني ها را به حساب خودمان نمي نويسيم و بايد از در باغ سبز دل بکنيم.
وي با اشاره به اينکه، ما زمينه هاي آسيب پذيري را پيدا کرده ايم عنوان کرد: ملت و نظام از پيچ تاريخي گذر خواهند کرد و با تجربه بزرگ از آن عبور مي کند.

نبايد سيگنال هاي غلط به آمريکا داد
دبير ستاد حقوق بشر قوه قضائيه با اشاره به اينکه، کارهايي که دولت ترامپ انجام مي دهد منقطع از گذشته نيست گفت: نبايد سيگنال هاي غلط به آمريکا داد. نبايد حتي سر يک گرم با آمريکا مذاکره کرد و نبايد اين باب را ايجاد کنيم.
محمد جواد لاريجاني با اشاره به اقدام اخير ترامپ پيرامون منع ورود اتباع۷ کشور مسلمان به آمريکا گفت: اين اقدام آمريکا درست نيست زيرا بايد گفت امنيت اين کشور از ناحيه داعش و دوستانشان در منطقه در خطر است نه از ناحيه ايران.
وي با اشاره به اينکه، تعداد زيادي از دانشمندان آمريکا با اين اقدام ترامپ مخالف هستند گفت: ما بايد بر روي مسائل مهمتر دست بگذاريم بايد از دولت هايي که با داعش مي جنگند حمايت خود را اعلام کنيم.
وي با تاکيد بر اينکه ، بايد رسما از ملت يمن حمايت کنيم گفت: آمريکا مسئول کشتار ها و جنايت هايي است که در يمن انجام شده است.

چه اشکالي دارد در بودجه سال۹۶ مانور تحريم برگزار کنيم
لاريجاني با بيان اينکه، چه اشکالي دارد در بودجه سال۹۶ مانور تحريم برگزار کنيم افزود: تحريم هاي آمريکا براي ما مي تواند عزت بياورد لذا نبايد از تحريم بترسيم.
اين تحليلگر مسائل بين الملل با اشاره به اينکه، ايران هراسي که در منطقه به راه افتاده گذرا است عنوان کرد: حکومت هاي منطقه هيچ کدامشان ريشه دار نيستند لذا، آنها بوته هستند و با يک باد مي روند.
وي با اشاره به اينکه، بهترين عکس العمل ما اين است که به آمريکا بگوييم ما هبه هاي شما را نمي خواهيم ادامه داد: بايد به پاي خودمان بايستيم .
معاون بين الملل قوه قضاييه با اشاره به اينکه، بايد به نسل جديد اعتماد کرد اظهار داشت: وزير خارجه فرانسه با کمال وقاحت به ايران آمد و گفت آمده ام به شما بگوئيم دست از پا خطا نکنيد.

پاسخ کليدي به آمريکا بازگشت به استراتژي مقام معظم رهبري است
لاريجاني با اشاره به اينکه، بايد بدانيم راه عزتمان کجاست، افزود: پاسخ هاي کليدي به آمريکا بازگشت به استراتژي مقام معظم رهبري است.
وي با اشاره به اينکه، اما م به گورباچف گفته بود که علت از هم پاشيده شدن اتحاد شوروي مسئله آزادي نبود بلکه علت در جنگ بي امان با خدا بوده است لذا، در طي ۵۰ سال گذشته چنين از هم پاشيدگي را در دولت آمريکا نديده بودم .
لاريجاني با اشاره به تحولات فرهنگي انسان نئوليبرال گفت: انسان به تدريج متحول شده است و انسان ها علاقمندي مدنيشان بالا رفته است.
معاون بين الملل قوه قضاييه با اشاره به اينکه، گاهي از هم پاشيدگي با يک تلنگر اتفاق مي افتد اظهار داشت: متفکرين آمريکايي براي اولين بار است که در رابطه با از هم پاشيدگي اجتماعي حرف مي زنند.
وي با اشاره به شکافي که ميان آمريکا و کشورهاي اروپايي رخ داده است، گفت: آمريکايي ها از اضمحلال اروپا نفع مي برد زيرا کشورهاي اروپايي نمي توانند تک به تک با آمريکا درگير شوند. هرچه شکاف ميان اروپا و آمريکا بيشتر شود کشورهاي اروپايي در تعامل با کشورهايي مانند ايران جرأت بيشتري پيدا مي کنند.
لاريجاني گفت: آمريکا با تشکيل اتحاديه اروپا به معناي جديدش که با سازمان يورو آغاز شد موافق نبود و آن را رقيب مي دانست.

 

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب