۲۰:۵۰:۱۶ - یکشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۸
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
گرامیداشت روز ملی دامپزشک‌ در دانشگاه شهید چمران خوزستان، برگزار شد
گرامیداشت روز ملی دامپزشک در دانشکده دامپزشکی دانشگاه شهید چمران با حضور پرفسور محمدعلی راد از اساتید این رشته که ۱۴ رشته تخصصی را در این زمینه مطرح کرده است، با حضور دانشجویان پرشور دامپزشکی، برگزار شد.

به گزارش افق روز ، محمد علی راد بیان کرد: ایرانیان باستان در ۱۴ مهر برای حیوانات خود دعا می کردند به همین دلیل امروزه از آن به عنوان روز ملی دامپزشکی یاد می شود.

وی تصریح کرد: دامپزشکی روز به روز بر اساس نیازهای جامعه، پیشرفت و ترقی کرد که پیدایش آن را می توان سال ۱۳۱۱ دانست و اولین دانشکده در سال ۱۳۱۴ دایر شد.

این استاد دانشگاه و‌پیشکوست حوزه دامپزشکی، عنوان کرد: در سال ۱۳۵۸ انقلاب فرهنگی نقطه عطفی در برنامه ریزی و نظام آموزشی ایجاد کرد. در زمان قبل از آن دانشکده ها تعطیل و به محل جنگ و‌مباحثات سیاسی تبدیل شده بودند. اما بعد از آن گروه علوم پایه، گروه علوم انسانی، علوم پزشکی،کشاورزی، فنی مهندسی، هنر و گروه علوم پزشکی ایجاد و تقسیم بندی شدند.

وی افزود: به همین دلیل در اهواز استاد به اندازه کافی نبود و دانشکده های دامپزشکی را تعطیل کردند و اساتید آن را به شیراز فرستادند. تا اینکه کمیته برنامه ریزی دامپزشکی با رویه جدیدی شروع به برنامه ریزی کرد و چند سال طول کشید تا دانشگاه اهواز دوباره افتتاح شد.

حسین حمیدی نژاد رییس دانشکده دامپزشکی دانشگاه شهید چمران در ادامه این بزرگداشت خاطر نشان کرد: می دانیم که بعد از سیل چ تغییری در الگوی بیماری ها رخ دهد و از اداره دامپزشکی قدر دانیم که دست به کار شدند و با کمک دانشکده دامپزشکی جلوی بسیاری از بیماری های عفونی بعد از وقوع سیل را گرفتند.

وی با بیان اینکه، ما می دانیم که با استانداردها و ایده آل های جهانی فاصله داریم، عنوان کرد: دامپزشک ترس عبور از موانع را ندارد و بسیاری از موارد مزدی دریاف نمی کند و هزینه درمان بیمار خود را می دهد. دامپزشک‌طبیبی ست که بر خلاف سایر حوزه ها، همه بیمارها را پذیرش می کند، لذا بابت تمام این مسائل باید قدر دان تمام دامپزشکان کشور باشیم.

حسین حمیدی رئیس دانشکده دامپزشکی دانشگاه شهید چمران اهواز در سخنرانی میان دانشجویان حاضر در سالن، با اشاره به موضوع که آینده روشن دامپزشکی بیان کرد: تثبیت جایگاه نظام آموزشی، بالا رفتن سطح آگاهی دامداران و صداقتی که در بین دامپزشکان به وجود آمده می تواند نوید روزهای بهتر را بدهد.

رییس دانشکده دامپزشکی در ادامه با بیان اینکه در گذشته دامپزشکان بخش خصوصی به شکل انحصاری کار می کردند، خاطر نشان کرد: امروزه میان دامپزشکان بخش انحصاری رقابت به وجود آمده و اگرچه با ایده ال ها فاصله داریم و جای سهل انگاری وجود ندارد اما می توان امیدوار باشیم تا دامپزشکان توانمند ما پیروز شوند.

وی روحیات یک دامپزشک را چنین تشریح کرد و گفت: دامپزشک انسانی ست که از تجربه مسیرهای صعب العبور نمی ترسد، طبییی است که مزد نمی گیرد با بعد از درمان می گیرد یا هزینه بیمار خود را می دهد و همه بیماران خود را می پذیرد.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب