۱۵:۲۱:۳۲ - شنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۸
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
انعکاس هلال فیلم های جشنواره فجر بر ساحل اهواز
چند سالی است که مهم ترین رویداد سینمایی کشور در ایام مبارک فجرهم زمان با سایر استان های کشور در استان خوزستان و شهر اهواز برگزاری می شود؛ رویدادی که حال و هوای سرد این شبهای اهواز را گرما می بخشد. صف های خرید بلیط برای تماشای فیلم های این جشنواره در شهر اهواز هر […]

چند سالی است که مهم ترین رویداد سینمایی کشور در ایام مبارک فجرهم زمان با سایر استان های کشور در استان خوزستان و شهر اهواز برگزاری می شود؛ رویدادی که حال و هوای سرد این شبهای اهواز را گرما می بخشد. صف های خرید بلیط برای تماشای فیلم های این جشنواره در شهر اهواز هر ساله شلوغ تر و همین مسئله نشان از علاقه مندی شهروندان به این صنعت جادویی را دارد.
در این دوره از جشنواره فیلم فجر به صورت کلی ۲۲ فیلم شامل ۱۷ فیلم سینمایی برای بزرگسالان در قالب سودای سیمرغ و پنج فیلم برای کودک و نوجوان در قالب سیمرغ پروانه در ۲ سینمای هلال و ساحل اکران می‌شود.
از دوران ابتدایی اکران فیلم های جشنواره فجر در استان خوزستان یکی از دشواری های برگزار کنندگان این رویداد فرهنگی اکران فیلم های مورد استقبال قرار گرفته در مرکز کشور و سایر استان های دیگر بوده که خوشبختانه تا کنون با درنظر گرفتن چندین سانس ویژه این امر محقق شده البته تعدادی از فیلم های محبوب اکران شده در این جشنواره به دلیل عدم رضایت مجموعه تولیدی اثر در استان ها اکران نشده که این موضوع نیازمند همفکری مدیران فرهنگی هنری همه استان های کشور است. تنها با همدلی مسئولان سینمایی استان ها می توان این شکاف بین مرکز و استان های کشور را برطرف نمود.
هر سال برگزاری نشستهای نقد و بررسی فیلمهای جشنواره فیلم فجر، یکی از بخشهای پرطرفدار و محبوب این رویداد سینمایی است؛ در این دوره از جشنواره نیز به رسم هر ساله پس از اکران فیلم ها در دو سینمای هلال و ساحل یک جلسه نقد و بررسی با حضور کارشناسان و پیشکسوتان این حوزه در سینما هلال اهواز برگزار می شود. جلساتی که گاهی با جاشنی مجادله بستری برای درک و فهم عمیق تر فیلم های اکران شده برای تماشاگران آماتور فراهم می کند. نگاه جدید و کارشناسانه به فیلم های اکران شده که گاهی در قالب نقد مثبت و گاهی نیز منفی ارائه می شود تماشاگران عادی را با زوایای جدید اثرهای اکران شده آشنا می کند.


سینماهای خوزستان افزایش می یابند


محمد جوروند، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان در خصوص برگزاری این جشنواره عنوان کرد: جشنواره فیلم فجر سبب افزایش تعداد سینما‌های استان شده حال آنکه در دهه ۶۰ و ۷۰ بسیاری از سینما‌ها تعطیل بودند، اما اکنون به واسطه جشنواره شاهد آشتی دوباره مردم با سینما‌ها هستیم.
وی با بیان اینکه سرمایه گذارانی برای سرمایه گذاری در بخش سینما اعلام آمادگی کردند، افزود: خواهان ساخت سینما در مناطق حاشیه‌ای هستیم و بر چنین امری اصرار فراوانی داریم، افزون بر اهواز در شهرستان‌ها شاهد ورود بخش خصوصی برای ساخت سینما هستیم.


هزینه افتتاحیه جشنواره به سیل زدگان سیستان و بلوچستان تعلق گرفت.


سرپرست معاونت هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان در گفتگو با خبرنگار افق روز عنوان کرد: مراسم افتتاحیه در سی و هشتمین دوره از جشنواره فیلم فجر در کل کشور برگزار نشد و هزینه ای که برای این منظور در نظر گرفته شده بود به سیل زدگان استان سیستان و بلوچستان تعلق گرفت. اما در انتهای این دوره از جشنواره یک مراسم اختتامیه برگزار خواهد شد.
ناصر آریایی نیا افزود: برنامه ریزی لازم در راستای حضور یکی از بازیگران فیلم بیست و سه نفر در زمان اکران این فیلم در سینما هلال اهواز انجام شده است. این برنامه در روز دوم و یا سوم جشنواره برگزار خواهد شد.
وی همچنین اظهار کرد: تلاش های بسیاری صورت گرفته تا استان خوزستان همزمان با سایر استان های کشور سی و هشتمین دوره از جشنواره فیلم فجر را برگزار کند و در همین راستا تمهیدات لازم نیز به منظور حضور و استقبال شهروندان اهوازی برای تماشای فیلم های محبوب این جشنواره انجام گرفته است.
آریایی نیا گفت: پیشکسوتان سینمای استان، خبرنگاران، اعضای انجمن سینمای جوان و سایر هنرمندان خوزستانی از سوی اداره کل ارشاد استان برای حضور در این رویداد هنری دعوت شده اند.
سرپرست معاونت هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان با بیان اینکه تبلیغات صورت گرفته در این دوره از جشنواره فجر در شهر اهواز به صورت عمده در فضای مجازی انجام شده عنوان کرد: انتخاب فیلم های اکران شده در استان از سوی خود جشنواره انجام شده است و بسته های فیلم اکران شده در استان ها به صورت معمول یکسان است و تنها در یکی دو مورد متفاوت است. به عنوان مثال فیلم شنای پروانه در استان ها اکران نمی شود و این موضوع بر اساس درخواست تهیه کننده انجام شده است.
وی تصریح کرد: به صورت معمول فیلم هایی اکران شده در این دوره از جشنواره که با محوریت استان خوزستان و المان هایی از جنگ تحمیلی بوده اند در بسته اکران های ویژه استان خوزستان قرار گرفته اند.
سرپرست معاونت هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان در انتها افزود: خوشبختانه سینماهای شهر اهواز برای اکران فیلم های این دوره از جشنواره در آمادگی کامل به سر می برند و هیچ گونه مشکلی در این خصوص وجود ندارد.


استقبال عمومی از سی و هشتمین دوره از جشنواره فجر در اهواز


مسئول سينمايي اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي خوزستان نیز در گفتگو با خبرنگار افق روز با اشاره به استقبال صورت گرفته از سی و هشتمین دوره از جشنواره فیلم فجر در استان خوزستان عنوان کرد: سال گذشته مراسم افتتاحیه برای این جشنواره برگزار شد اما پس از این مراسم استقبال بسیار کمی از فیلم های اکران شده از سوی شهروندان اهوازی صورت گرفت. اما خوشبختانه در سال جاری در روز اول برگزاری این جشنواره و اکران فیلم ها، شاهد استقبال چشمگیری از سوی شهروندان بودیم.
امین سپهریان گفت: یکی از دلایل استقبال از سی و هشتمین دوره از جشنواره فیلم فجر در استان خوزستان تبلیغات سراسری صورت گرفته در فضای مجازی است. بسیاری از شبکه های اجتماعی محلی جدول اکران فیلم ها و پوسترهای این جشنواره را منتشر کردند. همین موضوع باعث شد تا شهروندانی که علاقه ای به حضور در این حیطه هنری نداشتند نیز در جریان برنامه های این جشنواره قرار گرفته بگیرند.
وی تصریح کرد: از سوی دیگر نیز فیلم های اکران شده در این دوره از جشنواره از کیفیت و محبوبیت بیشتری برخوردار هستند و همین موضوع باعث شده تا رغبت شهروندان برای حضور در این رویداد سینمایی افزایش یابد. در این دوره اکثر فیلم های اکران شده در شهر اهواز از سوی کارگردانان مطرح سینمای ایران ساخته شده اند.
مدیر سينمايي اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي خوزستان افزود: خوشبختانه در سال های اخیر جشنواره فجر تنها در استان تهران برگزار نمی شود و همین مسئله باعث شده تا علاقه مندان به صنعت سینما در سایر استان ها برای حضور در این رویداد هنری رغبت بیشتری داشته باشد. بی شک در سال های اخیر تمرکز زدایی از برگزاری این جشنواره در تهران باعث افزایش علاقه مندی شهروندان به هنر و صنعت سینما در سایر استان های کشور شده است و این تاثیر را می توان به وضوح مشاهده کرد.
سپهریان اظهار کرد: بسیاری از فیلم های اکران شده در جشنواره فجر زمانی که وارد چرخه اکران می شوند دچار ممیزی می شوند و تنها در این جشنواره است که می توان این فیلم ها را به صورت بکر و صد در صدی مشاهده کرد همین مسئله یکی دیگر از دلایل استقبال از این جشنواره محسوب می شود.


جذابیت فیلم های بدون ممیزی برای شهروندان


پوریا یزدانی که هر ساله همراه همسرش برای تماشای فیلم های جشنواره فجر به سینما می آید و یکی از طرفداران پر و پا قرص سینما محسوب می شود؛ در خصوص این دوره از جشنواره فجر در شهر اهواز عنوان کرد: فیلم های اکران شده در این دوره از جشنواره به نسبت اکران های تهران از کیفیت مناسبی در زمینه انتخاب اثر برخوردار هستند اما باز هم مانند هر سال برخی فیلم های مهم و مورد استقبال قرار گرفته همچون شنای پروانه در لیست اکران استان ها قرار ندارند.
وی افزود: یکی از جذابیت های فیلم دیدن در این جشنواره این است که فیلم های اکران شده بدون ممیزی خاصی اکران می شوند و همین مسئله باعث رغبت بیشتر برای حضور در این رویداد فرهنگی است.
الهام رحمانی نیز دانشجوست و همراه جمعی از دوستان خود برای تماشای فیلم های جشنواره به سینما آمده وی نیز در این خصوص گفت: در سال های گذشته اکران فیلم ها در ساعت ده شب نیز انجام می گرفت اما این اتفاق در این دوره از جشنواره رخ نداده و به همین دلیل تعدادی از دوستان من که شاغل بودند و نمی توانستند در این ساعت از شب به سینما بیایند از دیدن فیلم های این دوره محروم شدند.


” مادر برفی ” تنها نماینده خوزستان در جشنواره فیلم فجر


فیلم مادر برفی که به عنوان تنها نماینده خوزستان به جشنواره فیلم فجر راه یافته و صاحب مقام در چندین جشنواره دیگر است در سینماهای تهران اکران عمومی می‌شود؛ این فیلم اثری از حوزه هنری خوزستان است که با مشارکت انجمن سینمای جوان چهارمحال و بختیاری ساخته شده، تهیه‌کنندگی این فیلم را را سید شهاب‌الدین طباطبایی و کارگردانی آن را مرجان خسروی عهده‌دار است.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب