۰:۱۶:۱۲ - جمعه ۹ خرداد ۱۳۹۹
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
به نام تشکلهای کشاورزی به کام رانت خواران
یکی از بزرگترین شاخصه های قرن اخیر را می توان کاهش تصدی گری دولتها و واگذاری امور به تشکلهای خصوصی‌، مردم نهاد و تعاونی ذکر نمود. این تشکلها که از سطوح خرد و محلی تا بین المللی در حال فعالیت هستند بدلیل اینکه برخواسته از دل مردم و اصناف می باشند نقش بسیار مهم و […]


یکی از بزرگترین شاخصه های قرن اخیر را می توان کاهش تصدی گری دولتها و واگذاری امور به تشکلهای خصوصی‌، مردم نهاد و تعاونی ذکر نمود. این تشکلها که از سطوح خرد و محلی تا بین المللی در حال فعالیت هستند بدلیل اینکه برخواسته از دل مردم و اصناف می باشند نقش بسیار مهم و کلیدی در رفع نیازهای مشترک، داد و ستد و پیگیری مطالبات تشکلهای تخصصی مختلف را دنبال می نمایند. در کشور ایران و بخش کشاورزی نیز این تشکلها پس از پیروزی انقلاب اسلامی نقش و جایگاهی بی بدیل در کاهش تصدی گری دولت، پیگیری مطالبات و ساماندهی و یک صدا نمودن کشاورزان و فعالان این بخش ایجاد نموده اند. متاسفانه چند وقتی است در استان خوزستان، افرادی که خود را داعیه دار کشاورزان میدانند و خود را مدافع حقوق کشاورزان معرفی می کنند، با تشکیل لابی های سنگین جهت اعمال نفوذ و دستیابی به رانت و امتیازات مختلف، دنبال به کرسی نشاندن مهره های ضعیف و بدون کارنامه دارند. در این میان تنها قشر فراموش شده، کشاورزان زحمت کش و مطالبات بحق آنها می باشند. سردمداران برخی از این تشکلها که کشاورز نبوده یا از کشاورزی فقط اراضی آباء و اجدادی را به میراث دارند متاسفانه برخلاف منافع کشاورزان و فقط در جهت تامین منافع شخصی خود اقدام به قلم رانی و تضعیف خادمانی که شناسنامه بخش کشاورزی استان فقط با هدف نیل به منویات خود هستند. این اقلیت با در دست گرفتن تریبونی بنام کشاورزان و با اهداف شخصی و بستن چشمهای خود بر روی واقعیت و نادیده گرفتن پیشرفت چشمگیر کشاورزی استان در کشور که حاصل زحمت کشاورزان و اقدام مطلوب این قشر مولد و مهم در راستای برنامه های دولت، سعی بر تحمیل گزینه های پیشنهادی خود دارند تا فارغ از پیگیری اهداف و مطالبات کشاورزان به نیت شوم خود که همان دسترسی به رانت های دولتی است دست یابند. لازم بذکر است استان خوزستان علی رغم تحریم های ضالمانه استکبار جهانی و عدم دسترسی کشاورزان به نهاده ها و فناوری های نوین جهانی با ایجاد حلقه ارتباطی مطلوب بین کشاورزان، تحقیقات،بدنه اجرایی جهاد کشاورزی و بخش خصوصی و حمایت همه جانبه مسئولین استانی و ملی توانسته قسمت اعظم مایحتاج کشاورزان را با تلاش و همت داخلی تامین و ضمن ارتقاء بهره وری و کسب رتبه اول در تولید محصولات کشاورزی کشور بخش زیادی از محصولات مورد نیاز کشور را تامین نماید.
امید است کشاورزان فهیم خوزستانی با همت بلند خود، ضمن بازنگری در برخی از تشکلها نسبت به طرد این اقلیت مصلحت طلب اقدام نمایند.

نام نویسنده محفوظ

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب