۲۲:۴۶:۱۸ - شنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۹
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
از افراد بدون علامت دیگر تست گرفته نمی شود
سرپرست دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت:باتوجه به شرایط مالی کشور و اینکه هر تست ۲۲۰ هزار تومان برای دانشگاه علوم پزشکی هزینه دارد دیگر از افراد بدون علائم تست گرفته نمی شود.

به گزارش افق روز، فرهاد ابول نژادیان روز شنبه در نشست خبری کمپین اطلاع رسانی استفاده از ماسک در بحران کرونا با اشاره به اینکه دستورالعمل نحوه ی تست گیری ها از طرف وزارت بهداشت تغییر پیدا کرده اظهار کرد: از یک هفته پیش تا کنون تست را تنها برای افراد علامت دار، بالای ۶۰ سال و دارای بیماری زمینه ایم انجام می دهیم.
وزارت بهداشت تا ۱۰ روز پیش اعلام می کرد هر کسی که با شخص مبتلا به کرونا تماس داشته باید تست گرفته شود اما از یک هفته پیش تا کنون تست را تنها برای افراد علامت دار، بالای ۶۰ سال و دارای بیماری زمینه ایم انجام می دهیم.
وی افزود: در صورت استفاده ی همگانی از ماسک تا ۹۵ درصد از انتشار ویروس کرونا جلوگیری می شود.
تا اسفند۹۸ هیچ کارخانه ی تولید ماسک در استان نداشتیم اما در حال حاضر ۱۳ کارگاه مجوز موقت سه ماهه برای تولید ماسک دارند.
وی توضیح داد: در اسفندماه در مجموع ۱۴ کارخانه ی تولید ماسک در کشور داشتیم که روزانه ۷۰۰ هزار ماسک تولید می کردند برای همین به سختی نیاز کارکنان مراکز بهداشتی استان را از خارج ازخوزستان تهیه می کردیم و روزانه به سه چهار هزار ماسک N95 در بیمارستان ها نیاز داشتیم.
ابول نژادیان با اشاره به اینکه استفاده از ماسک به تنهایی کارگشا نیست گفت: باید در کنار آن به سایر مسائل از جمله جلوگیری از برگزاری تجمعات، رعایت فاصله گذاری اجتماعی و شستن دست ها توجه شود.
ابول نژادیان درخصوص عدم اعمال تعطیلی برای مقابله با کرونا بیان کرد: در شرایط موجود به واسطه ی مشکلات اقتصادی و معیشتی ستاد ملی کرونا با تعطیل کردن موافقت نمی کند و این موضوع در اختیار ستاد کرونای استانی نیست و مجوز تعطیل کردن نیز ندارد.
وی افزود: گرچه درخواست تعطیلی داده شد اما با آن موافقت نشد و تنها با ایجاد محدودیت در گروه های سه و چهار که شامل فعالیت های پرخطر از جمله باشگاه های ورزشی، کلاس های و آزمون های حضوری و مراکزی که احتمال تجمع در آن ها بالا است مانند آرایشگاه ها موافقت شد.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: تعداد شهرهای قرمز کرونا از ۹ شهر به ۱۲ شهر افزایش پیدا کرد.
وی افزود: هفته ی گذشته وضعیت اهواز زرد اعلام شد اما براساس آخرین بررسی ها روز گذشته به نارنجی یعنی شهری در وضعیت پرخطر تغییر پیدا کرد.
ابول نژادیان در بخشی دیگر توضیح داد: در حال حاضر روزانه ۴۰۰ هزار ماسک در خوزستان تولید می شود و در کنار این وارادات نیز داریم اما صادرات ماسک به استان های دیگر ممنوع اعلام شده است.

وی افزود: حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد جامعه توان خریداری ماسک را دارند اما از آن استفاده نمی کنند. علم پزشکی ما در استان، کشور و حتی دنیا در اوایل شیوع ویروس و همچنین تجربه ی بیماری های مسری به ما یاد داده بود که تنها برای افراد بیمار استفاده از ماسک لازم است برای همین اگر در اسفنندماه گفته شد برای همه ی مردم استفاده از ماسک لازم نیست به این دلیل بود، از طرفی کمبود ماسک وجود داشت و نمی شد همه مردم از ماسک استقاده کنند و باید برای حفاظت پرسنل مراکز بهداشتی از آن ها استفاده می کردیم.

وی تاکید کرد: نیاز است تا ماسک در مناطق محروم توزیع شود و همه ی سازمان ها و ارگان ها و حتی خیرین باید در این رابطه همکاری کنند تا “پویش من ماسک می زنم” به راحتی برای مردم محقق شود.

ابول نژادیان یادآور شد: یک هفته است روزانه تعداد بستری های مبتلا به کرونا ۲۰ تا ۳۰ نفر کاهش یافته که در مجموع حدود ۲۰۰ نفر از آمار بیماران بستری ما کم شده است.

عکس از مریم موسوی

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب